Dizel Araç mı Benzinli Araç mı
Araba almayı düşünüyor ancak dizel mi benzinli mi diye düşünüyorsanız, hemen sizler için derlediğimiz yazımızdan istediğiniz bilgiye ulaşın!
6 dk okuma süresi
Popüler Yazılar
Paylaş
Dizel Arac Mi Benzinli Arac Mi

Dizel Araç mı Benzinli Araç mı?

 

Araç sahiplerinin veya ilk defa araç alacak kişilerin satın alacakları araçları seçerken dikkat ettikleri konuların başında yeni veya ikinci el araba seçimi yapmanın yanı sıra, aracın dizel veya benzinli olması geliyor. Araçta dizel benzin farkı, araç giderlerini oldukça fazla etkiliyor.

 

Gerek yeni bir araba satın alırken gerekse ikinci el araba alırken, aracın fiyatını en fazla etkileyen detayların başında aracın motor tipi gelmekte. Türkiye’de satılan yeni otomobillerin fiyatlarına baktığımızda, aracın modeli ve markasına göre, dizel motorlu araçların %12-25 oranında daha yüksek fiyatlarla satıldığını görüyoruz.

 

Dizel veya benzinli bir araç almaya karar vermeden önce, aracınızı bir yılda kaç km kullanacağınız hakkında bir hesap yapmanızda fayda var. Bir yıl içerisinde araçla kaç km yol yapılacağı, aracın kullanım amacı ve aracı ilk satın alma maliyeti, dizel veya benzinli seçiminde önemli faktörler.

 

Dizel araba mı almalı yoksa benzinli araba mı? sorusunun cevabını masrafları göz önünde bulundurarak vermek isteyenlerin ilk yapması gereken, bir yıl içerisinde araçlarını ne kadar kullanacaklarını hesaplamaları. Yıl içerisinde araçlarını sürekli kullananların veya fazla uzun mesafe seyahat yapanların yakıt tasarrufu açısından düşünüldüğünde dizel araca yönlenmeleri mantıklı olacaktır.

 

Dizel mi Yoksa Benzinli Araç mı Daha Çok Yakar?

 

Genel olarak; yılda 15.000 km’nin üzerinden kullanım yapan araç sahipleri için dizel motorlu araçları tercih etmenin tasarruf açısından daha doğru olacağını söyleyebiliriz. Eğer yıllık 15.000 km araç kullanımınız olmayacaksa, benzinli araç tercih edebilirsiniz.

 

Tüm bu bilgiler dahilinde dizel araçların kilometre başına daha az yakıt tükettiğini söyleyebiliriz.  Ancak bu durum aracın ağırlığı, motorun boyutu ve sürüş tarzı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte dizel yakıtın litre başına maliyeti çoğu yerde benzinli yakıttan daha yüksektir. Bu da toplam maliyeti etkiler.

 

Arabaların Motorları Nasıl çalışıyor?

 

Dizel motorlu araçların motorları benzinli araçlara göre farklı prensipte çalışmaktadır. Benzinli motorlar ateşleme sistemiyle çalışırken, dizel motorlar sıkıştırma ve yüksek hızla püskürtme yöntemiyle çalışmaktadır.

 

Benzinli araçlarla kıyaslandığında %20 daha fazla verimli bir motora sahip olması, %15 daha az emisyon sağlıyor olması ve yaklaşık %25 daha az yakıt tüketimi olması, dizel motorlu araçların dikkat çeken özellikleridir.

 

Benzinli araçların motorları dizel araçlara göre daha sessizdir. Ayrıca benzinli araçların akselerasyon yani hızlanma süreleri daha kısadır. Bu açıdan baktığımızda benzinli araçların daha spor ve konforlu kullanım sağladığını söyleyebiliriz.

 

Dizel ve Benzinli Araba Arasında Maliyet Farklılıkları Var mı?

 

Benzinli araçların Türkiye’de satın alma maliyetleri daha düşüktür. Aynı zamanda benzinli araçların bakım maliyetleri ve masrafları dizel araçlara göre daha azdır. Son 15 yılda Türkiye’de benzin fiyatları ile motorin fiyatları arasındaki fark daha aza inmiştir. Yani; 15 yıl önce mazot fiyatları benzine göre çok daha düşükken bugün bu fark çok daha azdır.

 

Benzinli mi Dizel mi Kararını Nasıl Vermelisiniz?

 

Aracınızı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken kullanım amacınız olmalıdır. Bir yıl içerisinde 10.000 km yol yapan bir araç sahibiyle 80.000 km yol yapan bir araç sahibinin yakıt masrafları birbirinden çok farklıdır.

 

Kullanım amacınızı belirledikten sonra bütçenize ve zevkinize göre bir seçim yapmalısınız. Satın almak istediğiniz aracın sıfır kilometresini almak için bütçesiniz yeterli değilse, ikinci el modelini satın almayı tercih edebilirsiniz.

 

Web sitemizde satış fiyatı 26.000 TL olan dizel bir araç bulabileceğiniz gibi, 610.000 TL fiyatında bir dizel araç da bulabilirsiniz. ( Ocak 2019 örnek fiyatları )

 

Benzinli araç fiyatlarına baktığımızda; 29.000 TL’ye benzinli bir araç bulabileceğiniz gibi, 277.000 TL’ye de benzinli bir araç bulabilirsiniz.

 

Hem bütçenize hem de zevkinize uygun bir araç bulmak istiyorsanız web sitemizde yer alan araç modellerini inceleyebilir, ikinci el araba fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Tercihiniz hangisi olursa olsun 2. el araç satın almaya karar verdiyseniz güvenilir ekspertiz raporuna sahip ikinci el araba modelleri bulabileceğiniz otokocikinciel.com sayesinde araçların detaylı fotoğraflarını inceleyebilir, sitenin araç karşılaştırma ile ihtiyacınıza en uygun aracı kolaylıkla bulabilirsiniz. otokocikinciel.com’da satın almak istediğiniz aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parçası olup olmadığını da ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. otokocikinciel.com’un  ikinci el araç kredisi, online kapora ve araç rezerve etme olanakları sayesinde hızlı bir şekilde araç sahibi olabilirsiniz.

 

Soğuk ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği, i̇kinci el araçların kaporta hasarı alıp almadığını anlamanın yolları, kışın uzun yola çıkmadan önce aracınızda yapmanız gereken kontroller gibi araç sahiplerini ilgilendiren birçok konuda bilgi sahibi olmak için otokocikinciel.com Blog sayfamızı takip etmeye devam edin.