Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları
Engelli araç nasıl alınır, engelli araç fiyatları nedir gibi soruları merak ediyorsanız Otoblog sizler için güncel bilgileri derledi!
7 dk okuma süresi
2.El Otomobil
Paylaş
Engelli Bireylerin Araç Alim Haklari

Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

 

Engelli bireylerin araç ve ehliyet alımlarında sahip olduğu haklar ve engelli araç alma şartları ile ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

 

 

Engelli Araçta ÖTV İndirimi

 

Türkiye’de engelli raporu olan bireyler Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf olarak engelli araç satın alabiliyor. Engellilerin hayatlarında kolaylık sağlanması amacıyla yapılan indirimler, %40 üzeri ve %90 üzeri engellilik durumlarına göre 2 farklı şekilde uygulanıyor. %90 engelli raporu ile alınan araçlar, engelli kişinin yakınlarının yararlanabileceği indirimleri kapsarken, %40 engelli raporu ile alınan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılıyor.

 

2023 yılı engelli araçlarındaki fiyatlandırmalarda bu muafiyetten yararlanmak için ÖTV sınırının 1.004.200 TL'yi aşmaması gerekiyor. Bununla birlikte engelli raporu ile araç alımının gerçekleşebilmesi için birçok şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Engelli araç fiyatları modelden modele ve ikinci el durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor.

 

 

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

 

%40 ve üzeri engellilik ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almak isteyen bireylerin öncelikle durumlarını gösteren raporu almaları gerekir. Raporda, engelli bireyin “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumunun olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Birey kendi aracını kullanacağı için H sınıfı ehliyete de sahip olmalıdır. Kişi, ehliyet alacağı zaman özel donanımlı bir engelli aracıyla sınava girer ve ehliyetini alır. %90’ın altında engeli olan sürücü, araçta engeline uygun özel aksam yaptırmak şartıyla ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Bu özel aracın farklı kişiler tarafından kullanılması yasaktır.

 

Engelli birey H sınıfı ehliyetini ve trafiğe çıkmak için herhangi bir engelinin olmadığını gösteren yüzde 40 engelli raporunu göstererek, ÖTV’siz araçlarını galerilerden alabilir.

 

 

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

 

%90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin engelli raporlarında “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumlarının olmadığı belirtiliyorsa, özel araçlarını kullanabilirler. Bu bireyler %40 ve üzeri engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır ve ÖTV’siz araçlarını galeriden satın alabilirler. Ancak bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alabilir. Araç satın alma işlemi sırasında, aracı kullanacak kişinin de bulunması gerekir. 

 

18 Yaş Altı Engelli Araç Alımı

 

Araç alım işlemlerini gerçekleştirmek için 18 yaş ve üzerinde ve zihinsel engeli bulunmayan bir birey, kendi işlemlerini kendi başına yapabilir. Ancak, 18 yaş altındaki bireyler için anne ve babalarının onayı gereklidir. Ayrıca, 18 yaş üzerinde olan ancak zihinsel engelli olan bireyler için vasi kararı alınması zorunludur.

 

Engelli ÖTV İndirimi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

ÖTV indirimi, 5 yılda bir kez uygulanır. Yani 5 sene dolduktan sonra indirimli olarak sıfır kilometre yeni bir araba almanız mümkündür.

Aracı satın aldıktan sonra 5 yıl içerisinde aracınızı satmak isterseniz ÖTV tutarını ödemeniz gerekir. Ancak doğal afetler ve aracın kullanılamaz hale geldiği diğer durumlarda aracınız için hurda belgesi alarak yeni bir otomobil için ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz.

ÖTV ödemeden aldığınız aracı sadece ruhsatta ismi geçen kişiler kullanabilir. Bunun dışındaki durumlarda çeşitli cezalarla karşılaşabilirsiniz.

 

 

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

 

H sınıfı sadece engelli sürücülerin alabileceği bir sınıftır. Otomobil ya da motosiklet kullanacak olan engelli sürücü için bu sınıf aynıdır. Sürücü ehliyet almak istediğinde öncelikle engellilik durumunu gösteren bir sağlık raporu almalıdır ve bu rapor, bireyin ehliyet almasında herhangi bir engel olmadığını göstermelidir. Diğer sürücü adayları ile aynı sürede aynı sınavlara tabi tutulan engelli bireyler yazılı sınavı da geçtikten sonra özel araçla direksiyon sınavına girerler.

 

Sürücü belgesi olan fakat ilerleyen zamanda kaza sonucu engel oluşan kişiler yazılı sınava tabi olmadan, özel donanımlı bir araçla direksiyon sınavına girebilir ve H sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

 

Engelli Birey, Farklı Araçlar Kullanabilir mi?

 

H sınıfı ehliyete sahip engelli sürücü ticari araç kullanamaz. Bununla birlikte; engelli bireyin kullanacağı araç, sağlık raporda belirtilen özelliklerde olmalıdır. Örneğin raporda; özel tertibatlı araç, sadece otomatik vitesli araç, elden kumandalı araç vb. gibi ifadeler varsa sürücü bunları dikkate almalıdır. Yani; “sadece özel tertibatlı araç kullanabilir” yazan bir rapora sahip sürücü otomatik vitesli araç kullanamaz ya da otomatik vites kullanabileceği belirtilen bir sürücü manuel araçla trafiğe çıkamaz. 

 

 

İkinci El Engelli Aracı Alabilir Miyim?

 

ÖTV indirimi sadece sıfır araçlar için geçerli olduğundan ikinci el araçlarda bu indirimden yararlanamıyorsunuz. Bütçeniz, ÖTV ödemeden dahi sıfır araç almak için uygun değil ise bütçenize uygun bir ikinci el araba alarak kendinize özel olarak yaptıracağınız düzenlemelerle kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Bütçenize ve beklentinize en uygun 2. el araba için otokocikinciel.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Trafik Sigortası ve Kasko

 

Engelli bireyler trafiğe çıkmadan önce trafikteki diğer sürücüler gibi trafik sigortası ve kasko yaptırmalıdır. Trafik sigortası, araç sahibinin kusurlu olduğu trafik kazasında karşı araçta neden meydana gelen zararları teminat altına alır. Aksi durumda karşı aracın hasarları, araçtaki yolcuların tedavi giderleri ve tazminat ödemeleri kusurlu araç sahibinin maddi yükümlülüğü altındadır. Engelli sürücü kendi aracında meydana gelen hasarları ve aracındaki kişilerin tedavi masraflarını kasko sigortası ile teminat altına alabilir.

 

Siz de en uygun teklifle trafik sigortası ve kasko poliçesi  tekliflerini, sektörün öncü ve güvenilir sigorta şirketleri arasında karşılaştırmalı olarak sunan Otokoç Sigortadan alabilirsiniz. Üstelik sigorta poliçelerinizi ister online olarak elektronik ortamda düzenleyebilir isterseniz de poliçelerinizin kargo ile ücretsiz olarak bulunduğunuz adrese gönderimini sağlayabilirsiniz.