İkinci El Araç Alım ve Satımı
2. el araç alım satımı nasıl yapılır? Gerekli evraklar nelerdir? Tüm sorularınıza yanıt veren 2. el araba alım ve satımları hakkında bilgi için inceleyin!
4 dk okuma süresi
Otomobil Dünyası
Paylaş
Ikinci El Arac Alim Ve Satimi

İkinci El Araç Alım ve Satımı

 

Mevcut aracınızı satıp yeni bir araç satın almayı düşünüyorsanız öncelikle sıfır mı yoksa ikinci el mi almak istediğinize karar vermiş olmanız gerekiyor.

 

Günümüzde sıfır arabaların fiyatlarının birçok insanın ayırabileceği bütçelerinin üzerinde olması nedeniyle çoğu kişi 2. el araba satın almayı tercih ediyor. İstediğiniz özelliklerdeki ya da modeldeki sıfır araç sizi maddi açıdan zorlayacak ve ödemeleri yaparken sıkıntıya sokacak ise o modelin ikinci elini tercih etmeniz çok daha doğru bir karar olabilir.

 

Yeni bir araç almayı düşünüyorsanız, bunun için ne kadar bir bütçe ayırabileceğinizi belirledikten sonra kararlarınızı yönlendirmekte fayda var. Elinizdeki aracı satarak aracınızı yenileyecekseniz öncelikle satıştan ne kadar bir bütçe elde edeceğiniz oldukça önemli. Yeni almayı düşündüğünüz aracın modeli ya da özellikleri ikinci el bile olsa, satacağınız araçtan elde edeceğiniz paranın üstünde bir değere sahipse üzerine koymanız gereken tutarı da iyi hesaplamanız lazım. Ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girip zorluk yaşamanız ileriki dönemde keyfinizi kaçırabilir. Bu yüzden ikinci el araç alım satımı konularında mutlaka güvenilir kaynaklardan bilgi edinmelisiniz.

 

İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bütçenizden ayıracağınız paranın sadece aldığınız araca gitmeyeceğini, trafik sigortası, kasko sigortası gibi yaptıracağınız sigortalara da bir bütçe ayırmanız gerekecektir. İkinci el araba alırken ileriki zamanlarda size çıkarabileceği bakım masraflarını ve parça değişimlerini dikkate almanızda fayda var.

 

Satın alınabilecek en uygun arabayı seçmek için mutlaka farklı modeller arasında karşılaştırma yapmanız gerekecek. Bunun için ikinci el araç alımı yapan firmaları titizlikle araştırmalı ve güvenli olduğundan emin olmalısınız.

 

otokocikinciel.com “İkinci El Araçlarda Yapılması Gereken En Önemli 5 Kontrol” konulu yazımızdan detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

 

 

Aracınızı Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

 

Araç satışını gerçekleştirmek için notere gitmeniz gerekecektir. Satışı yapabilmeniz için araç borcu yoktur belgesi yanınızda olmalı ve aracın ruhsatı üzerinde haciz, banka kredisi ve rehin olmamalıdır. Eğer aracın üzerinde bir borç varsa önce bu borç ya da borçların kapatılması gerekir. Araca ait vergi borcunun çıkması durumunda satışın hemen yapılabilmesi için borcunun ödenmesi gerekir. Böyle bir borç çıktığında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesinden ya da elektronik ortamda işlem yapan anlaşmalı banka veya vergi dairelerinden ödemenizi yapabilirsiniz. Tüm bu süreçlerin dışında aracınızı teslim edeceğiniz, ikinci el araç alan firmaların güvenilirliğine ekstra dikkat etmelisiniz.

 

İkinci El Araç Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

1. Aracın motor ve şasi numaralarının orjinal olup olmadığı karayolları muayene istasyonlarından öğrenilmelidir.

 

2. Trafik ve tescil belgelerinin aslı olmalıdır.

 

3. Araçta herhangi bir haciz, çalıntı, ipotek gibi ileride sıkıntı yaratabilecek kayıtların olup olmadığı kontrolden edilmelidir.

 

4. Aracın kayıtlı olduğu vergi dairesinden aracın borcu olup olmadığına dair belgeler alınmalıdır.

 

5. Ruhsat sahibinin yetkisi kontrol edilmelidir.

 

6. Alıcı ve satıcının vergi numaraları alınmalıdır.

 

 

İkinci El Araç Alım Satım Belgesi için Gerekli Evraklar

 

1. Noter satış belgesi

 

2. Vergi ilişik kesme belgesi

 

3. Trafik sigortası poliçesi

 

4. Tescil ve trafik belgesi

 

5. Plaka numarası

 

6. Vergi numarası

 

7. İşlemleri bir başkası takip edecekse, vekalet

 

 

2. El Aracın Farklı İllere Nakli İçin Gerekli Olan Belgeler

 

 

1. Tescil ve trafik belgesi

 

2. İlişik kesme belgesi

 

3. Araç plakası

 

4. Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

5. Vergi numarası

 

5. İşlemleri bir başkası takip edecekse, vekalet

 

6. Şehirler arası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap

 

 

İkinci El Satın Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

 

İkinci el araç satın almayı düşünüyorsanız, aracı incelerken küçük çizikler ve delinmelerin araçta yer alıp almadığına dikkat etmek gerekir. Aracı inceleyeceğiniz zamanın gündüz saatlerine gelmesine dikkat edin çünkü gün ışığında çok daha net görebilme ve inceleyebilme şansınız olacaktır.

Aracı mutlaka kullanın ve test sürüşü yapın. Aracın sesini doğru dinleyebilmeniz önemli. Düşük ve yüksek hız sırasında nasıl sesler çıkarıyor? Yol tutuşu nasıl? bunları değerlendirin.

İster sıfır ister ikinci el araç alın her durumda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ne kadar yakıt tükettiğidir. Benzin fiyatlarının pahalılığını göz önünde bulundurarak hele ki sürekli araç kullanıyorsanız fazla yakıt harcayan araçlardan uzak durmaya çalışın.

 

Alacağınız aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

otokocikinciel.com ikinci el arabalar konusunda aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Koç Grubu’nun mükemmel müşteri memnuniyeti anlayışı, güvenirliği ile birleşen avantajlı ve kaliteli hizmetleriyle ikinci el araç alım ve satışlarının en güvenli noktası olma özelliği taşıyan otokocikinciel.com web sitesinde satışa sunduğu araçlar için güvenilir ekspertiz ile birlikte aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parça bilgisi, olup olmadığı konusunda da önemli bilgiler sunuyor.