Otokoç 2. El Uzmanlığı ile Doğru ve Detaylı Ekspertiz

İkinci el araçların doğru değerlendirilmesindeki en önemli süreç ekspertiz sürecidir. Otokoçihale.com Otokoç 2. El’in ülke çapında yaygın hizmet ağını kullanarak, uzman kadrolar ve yüksek teknolojili ekipmanlar ile araçları en ince detayına kadar kontrol eder ve raporlandırır. Böylece hem alıcılar hem de satıcılar için araçların gerçek durumunu ve değerini belirleyen güvenilir bir uzman görüşü ortaya koyar.

Oto Ekspertizin Önemi Nedir ?

Oto eksperleri, otomotiv sektöründe teknik alanda uzmanlaşmış, araç tamir ve bakım süreçlerine hakim olan tarafsız ve bağımsız kişilerdir. Araçlarda zaman ve kullanıma bağlı olan veya kazalar sonucu ortaya çıkan hasarların miktar, neden ve niteliklerini tespit ederek, bunların maliyetlerini ve aracın maddi değerine etkisini raporlarlar.

Hem satıcının güvenilirliği sağlamak hem de alıcının mağduriyetini önlemek açısından 2. el araç alım satımında en önemli unsurlardan biri olan oto ekspertizi sürecinde kaza kaydı ve hasar raporu olana araçlarda değişen ve/veya boyanan parçaların tespiti için araçlar her açıdan incelenir. Kaza dışı oluşmuş eskime, paslanma, işlevini yitirme gibi durumlar araştırılır. Bu inceleme sonucunda elde edilen bulgular müşterilere bildirilir.

Ekspertiz süreci aynı zamanda kaydı yapılmamış olan kazalar sonucunda oluşan hasarların tespiti için de çok önemlidir. Kaporta, boya ve şasi kontrolleri sırasında aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını tespit etmek mümkündür.

Ekspertiz sürecinde ortaya çıkartılan hasar ve sorunlar aracın değer tespitinin ötesinde alıcını sürüş güvenliğini de sağlamaya yönelik önemli bir çalışmadır. Araçtaki arızalar satın alınmadan önce tespit edilerek bu sorunlar giderilebilir ve daha güvenli sürüşe imkân tanınır.

oto-ekspertiz

Adım Adım Ekspertiz Süreci

 • Şasi ve ruhsat şasisini karşılaştırılması.
 • Plaka, model yılı, kilometre ve araç muayene bilgisi kontrolü ve sisteme giriş.
 • Dış kaporta, boya veya değişen parçaların gözden geçirilmesi.
 • Camlar, kaporta, lastikler, jantlar, motor aksamı, farlar, tampon, panjur ve arka stoplar olmak üzere araç kondisyon muayenesi.
 • Paspas, bagaj halısı, anten, silecekler, ruhsat, takas ise yedek anahtar gibi aksesuarların teyidi ve eksik kontrolü.
 • Koltuklar, direksiyon, torpido, hava yastığı, tavan döşemesi vb. araç içi kondisyon kontrolü.
 • Aracın çalıştırılması ve motor kontrolü. Motor sesi, debriyaj, vites, gösterge paneli, far, elektrik aksam performansının testi.
 • Varsa xenon farların ve klimanın kontrolü.
 • Araçta standard donanım harici yapılan eklemeler ve aksesuarların tespiti değer katkısının belirlenmesi.
 • Ekspertiz raporunun hazırlanması.
 • Aracın anahtarı ve ruhsatıyla birlikte teslimi.
oto-ekspertiz