Kurumsal

Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama pazarında lider!

Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından 1928 yılında temeli atılan Otokoç Otomotiv, Koç Holding’in otomotiv operasyonlarının perakende ve araç kiralama tarafını oluşturmaktadır. Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi olarak 89. kuruluş yıldönümünü geride bırakan Otokoç Otomotiv Türkiye’de ve yatırım yapmış olduğu 7 ülkede (Kazakistan, Azerbaycan, Kuzey Irak, Macaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs, Ukrayna) Otokoç, Birmot, Avis, Budget, Otokoç Sigorta ve Zipcar markalarıyla toplam 236 noktada faaliyet göstermektedir. Otokoç markasıyla Ford, Ford Trucks ve Volvo, Birmot markasıyla Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Maserati markalarının satış ve satış sonrası hizmetlerini sunmaktadır.

Otokoç Otomotiv, 2016 yılında otomotiv perakendeciliğinde Ford satışlarından %32, Fiat’tan %28, Alfa Romeo, Jeep satışlarından %37, Volvo satışlarından %38, Ford Trucks satışlarından %26 pay almıştır. Yaklaşık 69.000 sıfır araç satışı gerçekleştirerek, toplam pazardan %7 pay almaktadır. İkinci el araç satışında ise 24.000 satışla kurumsal markalar arasında liderliğini devam ettirmektedir. İkinci el ve yeni araç satışlarıyla birlikte, otomotiv perakendeciliği alanında yaklaşık 93.000 adet ile Türkiye’de bulunan birçok distribütör markadan daha fazla araç satışı yapmıştır. Kısa süreli araç kiralamada, Avis’te %16, Budget’ta %29 ciro artışı gerçekleştirmiştir. Operasyonel kiralamada ise 27.000 adetlik araç parkı ile cirosunu %25 artırma başarısını göstermiştir.

Şirket vizyonu olarak; ulaşım çözümleri sunan, yenilikçi ve küresel yol arkadaşı olmayı benimseyen Otokoç Otomotiv, bu bağlamda 2016 yılında, Dijital Dönüşüm Projeleri başlığı ile çok sayıda projeyi hayata geçirdi.