Kurumsal

Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama pazarında lider!

Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından 1928 yılında temeli atılan Otokoç Otomotiv, Koç Holding’in otomotiv operasyonlarının perakende ve araç kiralama tarafını oluşturmaktadır. Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi olarak 88. kuruluş yıldönümünü geride bırakan Otokoç Otomotiv Türkiye’de ve yatırım yapmış olduğu 4 ülkede (Kazakistan, Azerbaycan, Kuzey Irak, Macaristan) Otokoç, Birmot, Avis, Budget, Otokoç Sigorta markalarıyla toplam 177 noktada; saatlik araç kiralama markası Zipcar ile İstanbul ve Antalya’da toplam 40’tan fazla noktada faaliyet göstermektedir. Otokoç markasıyla Ford, Ford Trucks ve Volvo, Birmot markasıyla Fiat, Alfa Romeo, Jeep markalarının satış ve satış sonrası hizmetlerini sunmaktadır.

Otokoç Otomotiv, 2015 yılında otomotiv perakendeciliğinde Ford satışlarından %32, Fiat’tan %31, Alfa Romeo, Jeep satışlarından %36, Volvo satışlarından %41 pay almıştır. Yaklaşık 79.000 sıfır araç satışı gerçekleştirerek, toplam pazardan %8 pay almaktadır. İkinci el araç satışında ise 24.000 satışla kurumsal markalar arasında liderliğini devam ettirmektedir. İkinci el ve yeni araç satışlarıyla birlikte, otomotiv perakendeciliği alanında yaklaşık 103.000 adet ile Türkiye’de bulunan birçok distribütör markadan daha fazla araç satışı yapmıştır. Kısa süreli araç kiralamada, Avis’te %33, Budget’ta %46 ciro artışı gerçekleştirmiştir. Operasyonel kiralamada ise 23.000 adetlik araç parkı ile cirosunu %11 artırma başarısını göstermiştir.

2015 yılında Ford Trucks Plaza yatırımlarına devam eden Otokoç Otomotiv’in, 3. Ford Trucks 4S tesisi Konya’da faaliyete başlamıştır.

Zipcar, 2015 yılının Nisan ayında yapılan lansman ile faaliyete başlamıştır. 2016 yılında İstanbul’da 47 lokasyona ulaşarak kısa süreli araç ihtiyacı olan bireylere ve şirketlere hizmet vermiştir.

Araç kiralama operasyonunda yurt dışında hızla büyüyen Otokoç Otomotiv, 2015 yılında da Budget markası ile ilk Avrupa yatırımını gerçekleştirmiştir. Azerbaycan, Kuzey Irak ve Kazakistan’dan sonra Budget Macaristan ve 2015 yılının sonunda gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan yatırımları ile yurt dışındaki operasyonlarının sayısını 6’ya çıkarmıştır.