Otokoç 2. El

Otoblog / Sürücü Rehberi / İkinci El Araçlarda Yapılması Gereken En Önemli 5 Kontrol

İkinci El Araçlarda Yapılması Gereken En Önemli 5 Kontrol

İkinci El Araçlarda Yapılması Gereken En Önemli 5 Kontrol

Bakımlı, hasarsız ve iyi durumda bir ikinci el araç satın almak istiyorsanız, aracı servise gösterdikten sonra en doğru kararı verebilirsiniz. Ancak aracınızı servise götürmeden önce bizden aldığınız tüyolar sayesinde hızlı bir eleme yapabilir, zamandan kazanabilirsiniz.

İkinci el araç satın almaya karar vermek bir hazine avına çıkmak gibidir. Herkes gelecekte bütçelerini zorlayacak arızalarla karşılaşmamak için güvenilir bir satıcıdan bakımlı ve en iyi fiyata ikinci el araç satın almak ister. Ancak doğru bir araştırma ile doğru tespitler yaparsanız birçok seçenek arasından ihtiyaçlarınızı karşılayan, bütçenize uygun aracı bulmak sizin için hiç de zor değil. Eğer ikinci el aracın motor donanımı ve kaportasına nasıl bakmanız gerektiğini bilirseniz en doğru araca sahip olabilirsiniz.

İşte ikinci el araba satın alırken yapmanız gereken en önemli 5 kontrol:

1. Boya kontrolü

İkinci el aracın iç kabini ve motorundan önce ilk yapılması gereken kontrollerinden biri kaportadır. Satın almak istediğiniz ikinci el araba ile ilk karşılaşmanızda kaportada çukurlar, çizikler ve çürükler olup olmadığına bakabilirsiniz. Yüzeydeki onarımları araç üzerinde elinizi gezdirerek kolayca anlayabilirsiniz. Araçta hasar kaydı olmasa da boya ekspertizi yaptırabilirsiniz. Otokocikinciel.com web sitesi aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Çünkü sitede ikinci el arabalar en ince detaylarıyla 3 boyutlu olarak incelenebiliyor. Eğer Otokocikinciel.com’da bir araç beğendiyseniz araç fotoğraflarına yakından bakabilir, kaporta ve boya ekspertizi yapıldığı için değişen parça, boyalı parça ve lokal boyaları olup olmadığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

2. Motor kontrolü

Biliyoruz siz araç mekaniğinden anlayan bir uzman değilsiniz. Ancak kaputu açtığınızda çok kolay bir ön kontrol yapabilirsiniz. Kaput kapağını açarak şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Borular ve kayışlarda çatlaklar, sızıntılar olmamalı.
  • Tozlu ve kirli bir motor kusurları gizler. Motor temiz olmalı.
  • Motor yağı seviyesi düşük olmamalı.
  • Paslı parçalar olmamalı.
  • Tamir edilmiş ya da sıfır parçalar varsa aracın eksper raporu görülmeli.

3. İç kabin

Aracı çalıştırmak için sürücü koltuğuna oturduğunuzda çok dar bir alanı görürsünüz. Ancak aracın her koltuğuna oturursanız, etrafınızda kontrol edebileceğiniz birçok detay vardır. Örneğin; paspas altlarında, stepne yuvasında su lekeleri arayabilirsiniz. Bu size, aracın sele maruz kalıp kalmadığını gösterecektir. Ön koltukta oturduğunuzda vites topuzunun, pedalların, sürücü koltuğunun, direksiyon kaplamasının yıpranıp yıpranmadığına bakabilirsiniz. Eğer aşırı yıpranma görünüyorsa, aynı zamanda aracın kilometresi düşükse aracın doğru kilometrede olup olmadığını öğrenin.

Aracın iç kabin kontrolünde elektrik sistemini de gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Camlar, havalandırma, klima, sunroof gibi elektrikli alanların sorunsuz çalışıp çalışmadığını inceleyebilirsiniz.

4. Kapılar, camlar ve bagaj kapağı

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın kapılarını, camlarını ve bagajını sorunsuz bir şekilde açıp kapandıklarını incelemek için kontrol edin. Kapılar ve bagaj tam oturmuyorsa, otomatik camlar performans göstermiyorsa, lastikleri yırtılmışsa bu sorunların aracın aldığı bir darbeden kaynaklanabileceğini düşünebilirsiniz. Eğer araç, bu sorunlara neden olabilecek bir hasar kaydına sahipse ortada bir sorun yok ancak, hasarsız bir araçta kapılar, camlar ve bagajın sağlıklı çalışmadığını görüyorsanız satıcıya bunun nedenini sorabilirsiniz.

5. Motoru dinleyin

İkinci el aracın sürücü koltuğuna oturun ve motoru çalıştırın. Motor rölantideyken araç sarsılmamalı, aralıklarla titreşim yapmamalı, gaz pedalına bastığınızda egzozdan mavi duman çıkmamalıdır. Bu iki sorun, aracın motor yağının kirli olabileceğini ve motorun iç parçalarının aşınmış olabileceğini gösterir. Bu sorunları çoğunlukla doğrudan sahibinden araç almak istediğinizde karşılaşabilirsiniz.

Oysa Otokocikinciel.com, web sitesinde yer verdiği tüm araçlar için güvenilir ekspertiz raporu sunuyor. Otokocikinciel.com tüm belirsizlikleri ortadan kaldırarak, araçların en ince detaylarını fotoğraflıyor, karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulmanızı sağlıyor. Aynı zamanda aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parça bilgisi, olup olmadığı konusunda da 2. el araba satın almak isteyenler için en önemli bilgileri sunuyor. Otokocikinciel.com web sitesinin anında kredi özelliği, online kapora ve aracı rezerve etme imkanı sayesinde hayalinizdeki araca hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Kış öncesi akü bakımı yapmanın püf noktaları, araç kış bakımında önemli bilgiler, soğuk ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği sağlamanın yolları gibi aracınızla ilgili birçok konuda bilgi sahibi olmak için Otokoç  2. El Blog içeriklerini takip etmeye devam edin.