Otokoç 2. El

Otoblog / Sürücü Rehberi / Araçlarda Hangi Renk Daha Pahalı?

Araçlarda Hangi Renk Daha Pahalı?

Araçlarda Hangi Renk Daha Pahalı?

Renkler hayatımızda önemli bir yere sahip. Günlük hayatta giydiğimiz kıyafetler, evimizin duvarları, mobilyaları ve daha birçok unsurda renkler bulunur. Bu renkleri bazen zorunlu olarak, bazen de kendi tercihimiz olarak kullanırız. Bu durum elbette arabalarımız için de geçerli. Araçlarda renk konusu, bazı araç kullanıcıları için oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Araba rengini önemseyen kişiler, araç alırken renk seçimi yaparken oldukça titiz davranırlar. Aracın markasına ve modeline göre, araçlarda renk fiyat farkı farklılık gösterebilir. Peki, araçlarda hangi renk daha pahalı konusunda neler biliyoruz?

Araçlarda renk tercihleri son 10 yılda büyük bir değişime uğramadı. Uzun yıllar önce Henry Ford’un ‘’Siyah olmak koşuluyla dilediğiniz aracı satın alabilirsiniz’’ demişti fakat günümüzde araçlarda renk seçeneklerinin ve araç piyasasındaki rekabetin artmasıyla bu durum değişti. Güncel Küresel Otomotiv Renk Popülerliği Raporu’na göre, beyaz renk onuncu kez üst üste en çok tercih edilen araç rengi oldu. Toplamda 4 renk, küresel pazarın %81’lik bölümünü oluşturuyor. Bu renkler; beyaz, siyah, gri ve gümüş olarak karşımıza çıkıyor. Yani, satılan 5 araçtan 4’ü bu dört renkten birisi olmuş durumda.

Araçlarda renk tercihi yaparken tek kriter elbette estetik görünümü değil. Örneğin, beyaz renk arabaların bu kadar fazla tercih edilmesinin nedenlerini; satın alırken renk farkı alınmaması, güneş yanığı oluşturmaması, koyu renk araçlara göre daha az yıkama gerektirmesi, sıcak bölgelerde güneş ışığını üzerine çekmemesi gibi faktörler olarak sıralamak mümkün. Araçlarda renk ve fiyat konusu değerlendirildiğinde, aracın markasına ve modeline göre bu fiyat farkı değişiklik gösterebilir. Yine de, genel hatlarıyla beyaz renk araçlardan fiyat farkı alınmadığı için ucuz bir renk olduğu söylenebilir. Bunun yanında, siyah renk araçlar beyaz renk araçlara göre daha pahalı olabilir. Kırmızı, yeşil, mavi gibi canlı renklere sahip araçlar, fiyat farkına tabi olduğu için, diğer iki renge göre daha pahalı renkler olarak karşımıza çıkabilir.