Otokoç 2. El

Otoblog / Sürücü Rehberi / Araç Muayene Raporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Araç Muayene Raporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda araç muayenelerini gerçekleştiren TÜVTÜRK istasyonları, Trafik Tescil Şube Müdürlükleri‘nce tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamasının kalktığını 1 Temmuz 2017 tarihinde  duyurmuştu. Bu uygulamadan sonra sürücüler araç muayenesinin geçerlilik süresinin takibi için TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu ruhsatlarında bulundurmak zorundalar. Peki araç muayenesi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmesini gerektiğini biliyor musunuz? İşte size araç muayenesi öncesinde mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken detaylar…

 

 

Muayene Süresini Unutan, Motorlu Araç Trafik Tescil Belgesi Olmayan Araç Sahipleri Muayene Süresini Nasıl Takip Edecek?

 

TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında araçların muayene bilgileri kayıt altındadır ve bu istasyonlardan aracın muayene raporu alınabilmektedir. Raporda aracın son muayene bilgisi de görülebilmektedir.

 

Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler

Muayene istasyonunda araç sahibinden çeşitli belgeler istenmektedir. Ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulundurulması gereken belgelerdir.

 

Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

 

 • İlk Yardım Çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

   

  Muayene sırasında aracın egzoz gazı ölçüm belgesinin olmadığı tespit edildiğinde araç, “ağır kusurlu” olarak raporlanmaktadır.

   

   

  Egzoz Gazı Ölçümü Nasıl ve Nerede Yaptırılır?
  Egzoz gazının çevreye ve sağlığa ciddi zararları vardır. Bu nedenle de araç muayenesinde egzoz muayenesine de yer verilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü tüm illerdeki sabit TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK İstanbul Maslak, Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırılabilmektedir.

   

  Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araç sahibi, yanında trafik ve tescil belgesinin aslını, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını (İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez) bulundurması gerekmektedir.

   

  T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport da aracı muayeneye götürdüğünüzde yanınızda bulunmalıdır.

   

   

  Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler
  Aracınıza egzoz muayenesi yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Öncelikle aracın egzoz sistemi ve onunla ilişkili bütün bağlantıları kontrol ettirmelisiniz. Egzozda çatlak veya delik olmadığından emin olun. Bu açıdan bir problem varsa tamir ettirmeniz gerekir.

  Gerekli incelemeleri yapmadan aracınızı muayene ettirirseniz, muayene sonrası beklenmedik masraflarla karşılaşabilirsiniz. Egzozun hasarlı olması halinde yapılan işlemlerin bedeli artar.

  Muayenede verimli sonuç almak için aracın periyodik bakımlarını da ihmal etmemek gerekir. Bu sebeple egzoz muayenesi yaptırmadan önce aracın periyodik bakımını da eksik etmeyin.

   

  2. El Araçların Muayene Süresi Nasıl Takip Edilir?

   

  2.el araç satın alan kişilerin, aracın muayene süresini eski araç sahibinden öğrenmesi gerekir. Muayene süresinin takibi için varsa Araç Muayene Raporu mutlaka istenmelidir.

   

  Eğer ikinci el araç satın almayı düşünüyorsanız, web sitesinde güvenilir ekspertiz raporuna sahip araçlara yer veren Otokocikinciel.com web sitesinden ihtiyacınıza en uygun aracı hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Otokocikinciel.com web sitesinden satın almak istediğiniz aracın tüm ekspertiz raporlarının detaylarını da öğrenebiliyorsunuz.

   

   

  Borcu Olan Araçların Muayene İşlemleri Yapılmaz

  Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçların araç muayenesinden önce ödenmesi gerekir. Çünkü TÜVTÜRK, borcu olan araçların muayene işlemlerini yapmamaktadır.

   

   

  Araç Muayenesi Yaptırılmadığında Ceza Ödenir Mi?

  Araç muayenesinin belirli periyotlarla yaptırılması gerekmektedir. Yaptırılmadığında ise ceza ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırılmadığında 2 tür ceza uygulanmaktadır:

   

 1. Son araç muayene geçerlilik tarihine kadar muayene yaptırmadıysanız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmediyse muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğiniz her ay için hesaplanmaktadır.
   
 2. Eğer son geçerlilik tarihine kadar aracınıza muayene yaptırmadıysanız 2019 yılında muayenesiz araç kullanmanın cezası 133.6 TL. muayenesiz araç kullanan şoförlere ise 133.6 TL para cezası uygulanıyor. Ayrıca bu cezanın yanı sıra sürücünün ehliyetine 10 ceza puanı işleniyor. Eğer size tanınan süre içerisinde araç muayenesini yaptırmazsanız aracınız trafikten men edilebilmektedir.

 

Araç Muayenesi İçin Randevu Süreci

 

Tüm araç sahipleri internet üzerinden online TÜVTÜRK’ten araç muayene randevusu alabilmektedir. Aynı zamanda sürücüler, haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabilmektedir.