Otokoç 2. El

Otoblog / Popüler Yazılar / Kadınların Otomobil Seçimini Etkileyen Özellikler

Kadınların Otomobil Seçimini Etkileyen Özellikler

Kadınlar pek çok konuda olduğu gibi araba seçerken de ince eleyip sık dokurlar. Gerek görünüşü gerekse kullanım kolaylığı ile alabilecekleri en iyi araca sahip olmak isterler. Sizde bu noktada kararsızsanız ve doğru araç seçiminde nelere dikkat etmenizi gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımız tam size göre.

İşte kadınların otomobil tercihini etkileyen özellikler;

1.Tasarım
Görselliğe oldukça önem veren kadınlar için arabanın modeli büyük önem taşır. Genelde küçük ve sevimli tasarıma sahip arabalar bayanların gözdesi. Ancak bu zevke göre değişen bir konu. Büyük ciplerden, sedan arabalardan hoşlanan bayanlar da yok değil. Örnek vermek gerekirse; Mini Cooper, Fiat 500, Volkswagen Polo bayanların sık tercih ettikleri modellerden...

2.Kullanım kolaylığı

Kadınlar kullanım kolaylığı açısından daha çok ufak boyutta arabaları tercih ediyorlar. Ufak araba, hem park kolaylığı açısından hem de dar sokaklarda rahat bir kullanım sunması bakımından ideal. Ayrıca vites geçişleri, direksiyon, bagaj genişliği, sürüş konforu rahat kullanım açısından dikkat ettikleri detaylar arasında yer alıyor.

3.Arabanın rengi

Arabanın tasarımı kadar rengi de önemli. Kadınların en çok tercih ettiği renkler arasında siyah, beyaz, kırmızı ve gümüş gri yer alıyor. Ancak tercihiniz 2.el araba almaktan yana ise bu noktada aracın rengine çok takılmamanızı tavsiye ederiz.

4.Otomatik Vites

Otomatik vites yoğun trafiğin olduğu şehirlerde araç kullanan sürücüler için büyük kolaylık. Günümüzde yeni nesil araçlardaki otomatik vites performansının artması ve daha rahat kullanım imkanı sunması sebebi ile otomatik vitesli araçlar özellikle bayan sürücüler tarafından daha fazla tercih ediyor. Otomatik vites sayesinde vites derdiyle uğraşmadan sadece fren, gaz ve direksiyon hakimiyeti ile araba kullanma rahatlığını yaşayabilirsiniz.

5.Park Destek sistemi

Son dönemlerde ortaya çıkan park destek sistemi, park etmekte zorlanan kadınlara büyük kolaylık sağlıyor. Park asistanı, aracınızı otomatik olarak yola paralel ya da dik şekilde park etmenize yardımcı olduğu gibi, park ettiğiniz yerden otomatik olarak çıkmanızı sağlıyor. Sistem, uygun park alanına ideal şekilde park edebilmeniz için optimum direksiyon hareketleri ile destek veriyor.

6.İç dizaynı

Arabanın ön konsolu, iç aksesuarları, döşemeleri, radyo vb. detayların kaliteli malzemeden olup şık bir tasarıma sahip olması kadınları etkileyen bir unsur. İç tasarımının şık ve stil sahibi olmasına özen gösteriyorlar.

7.Dış tasarımı

Arabanın genel görünüşü dışında farlardan kapı kolu modeline kadar küçük detayların bile zevklerine uygun olması önemli.

8.Yokuş kalkış desteği
Yokuş kalkış desteği kadın sürücülerin hayatını kolaylaştıran bir sistem. Düz vites arabalarda bu sistem dik yokuşlarda aracın geriye kaymasını engelliyor. Böylece sürücüler yarım debriyaj kullanmadan yokuşlarda kolayca kalkışa geçebiliyor.

Tercihlerinizi belirlediğiniz göre şimdi yeni araba alırken dikkat etmeniz gerekenleri bir hatırlatalım;

1. Nasıl bir araba istediğinizi belirleyin.
Bu noktada ihtiyaçlarınızı ve amaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir araştırma yapın. Büyük bir bagaja mı ihtiyacınız var, arka koltuğa gerek var mı, geniş ve rahat bir aile arabası mı arıyorsunuz, genelde şehir içinde mi kullanacaksınız yoksa uzun yollara mı çıkacaksınız… Bu kriterlere göre size en uygun 3-4 aracı belirleyip içlerinden birine karar verebilirsiniz.

2. Satın almayı düşündüğünüz aracın bütçenize uygun olmasına dikkat edin. Aylık geliriniz, harcamalarınız ve genel masraflarınızı hesaba katarak cebinize en uygun arabayı seçmeye özen gösterin. Ödemekte zorlanacağınız şekilde kredi alıp borçlanmaya hiç gerek yok. Ayrıca arabaya ödeyeceğiniz ücretin dışında trafik sigortası, kasko sigortası, vergisi, benzin ve servis masraflarını göz ardı etmemekte fayda var.

3. Sıfır mı yoksa ikinci el araba mı alacağınıza karar verin.
Yeni araba, ilk yaşında fazla değer kaybedebilir. Ancak iki yaşında bir araba tercih ettiğinizde, hem bu şekilde bir değer kaybıyla karşılaşmaz, hem de modele göre 2-3 yıl garanti kapsamı devam eden bir araç alabilirsiniz.

4. Beğendiğiniz ilk arabayı alma düşüncesine kapılmayın.
Beğendiğiniz aracı görmek ve test etmek için otomobil bayilerine gidin ve bir deneme sürüşü yapın. Bu esnada arabayı rahat kullanıp kullanamadığınızı da görmüş olursunuz. Böylece birkaç farklı alternatifi inceleme şansı da elde edersiniz.

5. En uygun faiz oranını araştırın.
Kredi almadan araba almanız zor görünüyorsa, en uygun faiz oranlarını araştırmanızda fayda var. Detaylı düşünmeden, hızlıca yüksek faizli bir kredi almanız, ilerde sizi sıkıntıya sokabilir.

6. Araba almak için doğru zamanı bekleyin.
Piyasayı ve kampanyaları takip ederek en uygun zamanı kollarsanız oldukça hesaplı fiyata araç sahibi olabilirsiniz.

7.Kullanımı kolay bir otomobil olmasına özen gösterin.
Direksiyonunun sertliği, vites geçişleri, sürüş konforu, koltuk ayarları gibi detaylar aracın rahat kullanılabilmesi açısından önemli.

Otokocikinciel.com web sitemizde yer verdiğimiz tüm araçlar için güvenilir ekspertiz raporu sunuyoruz. Araçların en ince detaylarına kadar fotoğraflıyor, karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulmanızı sağlıyoruz. Aynı zamanda aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parça bilgisi, olup olmadığı konusunda da 2. el araba satın almak isteyenler için en önemli bilgileri sunuyoruz.

Otokocikinciel.com web sitesinin anında kredi özelliği, online kapora ve aracı rezerve etme imkanı sayesinde hayalinizdeki ikinci el arabaya hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.