Otokoç 2. El

Otoblog / Otomobil Dünyası / Suv Ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar

Suv Ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar

SUV Nedir? SUV ile Jip Arasındaki Farklar Neler?

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız SUV araç tanımı, özellikle doğada dolaşmayı, zorlu rotalarda gezmeyi seven kullanıcılar için oldukça avantajlı bir araç türüdür. Satışları fazlasıyla artan, oldukça fazla merak edilen SUV nedir, SUV açılımı nedir, birlikte inceleyelim.

SUV'un açılımı Sports Utility Vehicle (Sportif Çok Amaçlı Araç) olarak karşımıza çıkar. Bu araçlar, zorlu yol koşullarında konforlu bir sürüş deneyimi sunması amacı ile tasarlanmıştır. Hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde özellikle dağlık alanlarda bulunmayı ve kamp yapmayı seven kullanıcıların büyük çoğunluğunun tercihi SUV araç oluyor.

SUV'un mantığı; büyük boyutlu, yüksek arazi kabiliyetini otomobillerde artırmaktır. Bu tür araçlar ideal aile araçlarıdır ve engebeli arazide sürüş kabiliyetleri ile fark yaratır. Ancak yer üstünde olmalarına rağmen yol tutuş açısından binek otomobile benzer bir sürüş deneyimi sunarlar. Modellere olan ilgi arttıkça, SUV modellerinin çeşitleri de artmaya başladı. Kapsamın genişlemesi ile SUV araçları kendi içinde sınıflandırmak mümkün hâle geldi. Bunları mini SUV, kompakt SUV, tam boy SUV ve genişletilmiş SUV olarak tanımlayabiliriz. Mini ve kompakt SUV'lar, büyük gövdeli modellere göre daha az alan sağlar.

Öte yandan, büyük SUV'lar genellikle büyük hacme ve aileler için geniş bagaj alanına sahiptir. Bu tür daha uzun SUV modellerinde 7 koltuk bulunabilir. Tasarım ve performans açısından önemli avantajlar sunan bu araçlar, güvenlik konusunda da kullanıcısını yarı yolda bırakmaz. Bunlarla birlikte, SUV araçlar jip ile karıştırılabilir fakat SUV jip farkı oldukça belirgindir. SUV ile jip arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Jipler dört çeker olarak üretilirken, SUV araçların hepsi 4x4 değildir.
  • Jiplerin motor hacmi 3.000 CC’den başlar. SUV’ların motorları ise 1,2’ye kadar düşebilir.
  • Jipler özel şasiler ile üretilir. SUV’lar ise otomobil veya kamyonet şasileri üzerine üretilebilir.
  • Jipler, SUV araçlara göre daha fazla yakıt tüketirler.