Otokoç 2. El

Otoblog / Otomobil Dünyası / Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

Hibrit araç nedir sorusunun cevabını basitçe açıklamak gerekirse, bir hibrit araç, aracı hareket ettirmek için en az bir elektrik motorunu bir benzinli motorla birleştirir ve sistemi, rejeneratif frenleme yoluyla enerjiyi yeniden yakalar. Bazen tüm işi elektrik motoru yapar, bazen benzinli motordur ve bazen birlikte çalışırlar. Sonuç, daha az benzin yakılması ve dolayısıyla daha iyi yakıt ekonomisidir. Elektrik gücü eklemek, belirli durumlarda performansı artırabilir. Tüm bunlarla birlikte, elektrik, tipik olarak geleneksel arabalardaki frenler tarafından üretilen ısı nedeniyle kaybedilen yavaşlamadan gelen enerjiyi yakalayarak doldurulan yüksek voltajlı bir pil paketinden gelir. Hibridler ayrıca aküyü şarj etmek ve bakımını yapmak için gaz motorunu kullanır. Otomobil şirketleri, maksimum yakıt tasarrufundan aracın maliyetini olabildiğince düşük tutmaya kadar farklı görevleri yerine getirmek için farklı hibrit tasarımlar kullanırlar.

Hibrit Araba Modelleri Nelerdir?

Hibrit araba modelleri genel anlamda üçe ayrılabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Paralel Hibrit: Bu en yaygın tasarımda, elektrik motorları ve benzinli motor, iki güç kaynağını harmanlayan ortak bir şanzımana bağlanır. Bu şanzıman otomatik, manuel veya sürekli değişken şanzıman  olabilir. Şanzıman tipi ve benzinli motorun boyutu, paralel bir hibridin nasıl hızlanacağını, sesini ve hissi belirleyen ana faktörlerdir. Paralel tasarımı kullanan markalar arasında Toyota, Lexus, Hyundai, Kia, Ford, Honda, Lincoln ve Nissan bulunur.

Seri Hibrit: Bu tasarımda elektrik motorları tüm itişi sağlar ve motor ile tekerlekler arasında hiçbir zaman fiziksel mekanik bağlantı yoktur. Benzinli motor, aküyü şarj etmek için bulunur. Bu, daha yumuşak ve güçlü hızlanma ile elektrikli bir arabanın göstergesi olan bir sürüş deneyimi ile sonuçlanır. Benzinli motor devreye girdiğinde tipik olarak daha az titreşim olur. Bununla birlikte, bu etkileşim her zaman sağ ayağınızın yaptığı şeyle uyumlu bir şekilde gerçekleşmez, bu nedenle motor, araba sabit bir hızda seyrederken hızlanıyor olabilir. BMW i3 seri hibrite örnek olarak gösterilebilir.

Plug-In Hibrit: Bir plug-in hibrid, geleneksel hibrit araba konseptini, elektrikli bir arabanınki gibi, evinizden, ofisinizden veya halka açık şarj istasyonunuzdan harici bir elektrik kaynağı kullanılarak tamamen şarj edilmesi gereken çok daha büyük bir batarya paketiyle geliştirir. Bu daha fazla miktarda enerji depolama, daha büyük bir benzin deposu gibidir: Daha uzun süreli tamamen elektrikli sürüşe izin verir ve yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Tamamen elektrikli menzili tüketirseniz, araba temelde geleneksel bir paralel hibrit araba olmaya geri döner. Chrysler Pacifica plug-in cins bir örnektir.

Hibrit Araba Fiyatları

Türkiye’de birçok farklı model hibrit araç olduğundan fiyat aralığı da bir hayli geniştir. Yaklaşık 200 bin TL ile 1 milyon 500 bin TL arasında değişen fiyatlar hakimdir. Son yasalar ile birlikte melez olarak adlandırılan yani iki farklı güç kaynağına sahip olan hibrit araçlar yüksek taşıt değeri nedeniyle benzinli araçlara göre daha yüksek MTV ödeyecekler. Hibrit araç MTV oranlarının daha yüksek olması ile birlikte hibrit araç fiyatlarının genel olarak artması söz konusudur.