Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / Yaz Lastiğine Geçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz Lastiğine Geçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kış mevsiminin geride kalması ve baharın gelişiyle birlikte zorunlu kış lastiği uygulaması da sona eriyor. Sürüş güvenliği için dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında yer alan lastikler araç sürücülerinin hem kendi güvenliği hem de kullanılan lastiğin uzun ömürlü olması için mevsimine uygun lastiğin kullanması gerekiyor. Eğer henüz yaz lastiğiniz yoksa aracınız için yeni bir takım edinmenin tam zamanı.

İster mevcut aracınız için isterseniz yeni almayı düşündüğünüz sıfır veya 2.el araba  için daha üstün performans ve güvenli bir sürüşe sahip olmanız için bahar ve yaz aylarında yaz lastikleri kullanmanız gerekiyor.

Yaz lastikleri aracın yola daha iyi tutunmasını sağlıyor. Aracın yola daha iyi temas etmesi için kauçuk birleşimine ve sırt desenleri ile kış lastiklerine göre sığ oyuklara sahiptir. Özellikle şu sıralarda aracınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız ve tercihinizi ikinci el araba almak ise aracın rutin kontrollerini yaparken ekstra masraf ile karşılaşmamak için lastiklerini de kontrol etmenizde fayda var. İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenler konulu yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yaz Lastiğine Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 6 Şey

Özellikle güvenlik açısından önemli bir konu olan araç lastiklerinin değişimi konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Aracınızın lastiklerinin tamamının aynı performansta olması her zaman için dikkat etmeniz gereken bir konu. Örneğin; 60.000 km yapmış bir aracın sadece bir lastiğini yenilemek, diğerlerini değiştirmemek, aracın sürüş dengesinde problem yaratacağı için güvenliğinizi tehlikeye atacaktır.

Aracınızın lastiklerini değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler;

1- Yaz lastiğiniz var ancak tamir edilemeyecek bir hasar görmüşse, lastik yasal aşınma sınırındaysa, yeterli donanımlara sahip değilse, eskime sinyalleri veriyorsa, güvenliği tehlikeye atacak şekilde kopmalar, inme veya patlama gibi bir durum söz konusuysa mutlaka yeni lastikler almanız gerekiyor.

2- Kış lastiği kullanırken saklanan yaz lastikleri araca yeniden takılmadan önce diş derinliğinin mutlaka kontrol edilmesi  ve diş derinliğinin 1.6 mm’den daha düşük olmadığından emin olunması gerekiyor. 1.6 mm’den daha az diş derinliği olan lastikler yol tutuşu, fren mesafesi, yakıt tüketimi gibi konularda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumdaki lastiklerin kullanılması yasal olarak da mümkün olmadığından, yenileri ile değiştirilmesi gerekiyor.

3- Lastiklerde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise düzensiz aşınmalar. Yaz lastiklerinin diş, topuk, yanak ve sırt kontrollerini yaptırmak gerekiyor. Lastiğin herhangi bir noktasında görülen düzensiz aşınma, delinme, yıpranma ve yırtılma gibi sorunlar lastik konusunda uzman kişiler tarafından incelenmeli ve tamiri mümkün değilse lastikler yenilenmelidir.

4- Lastiklerin doğru ve teknik olarak uygun janta monte edilmesi ve uygun hava değerlerinde şişirilip şişirilmediğini kontrol edilmesi de büyük önem taşıyor. Lastiğinize aracınızın kitabında önerilen doğru ve uygun  havayı basmanız gerekiyor.

5- Aracın dengesi için önemli bir konu olan balans ayarı özellikle lastik değişim zamanlarında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu. Lastiklerinizi aracınıza monte ettirirken karşılıklı gelen bijonları sıkarak tam ve sağlıklı bir şekilde taktırmak ve sıkılığından emin olmak gerekiyor.

6- Hava basıncı kontrolü de önemli noktalardan biri. Lastiğinizin havalarını mümkün olduğunca sık ve lastikler soğuk iken ölçmeli ve azalma var ise tamamlatmalısınız. Doğru lastik doğru hava basıncı ile daha verimli çalışır. Yüksek hava lastiğinizin sırtının ortasında, düşük hava ise lastiğinizin sırtının omuza doğru kenarlarında anormal aşınmalara yol açar ve zamanından önce lastiğinizi değiştirmek zorunda kalırsınız.

Eskimiş, inik veya herhangi bir sebepten hasar görmüş bir oto lastiğiniz varsa yukarıdaki önerilerimize uyarak lastiğinizi bir an önce değiştirmenizi öneririz. Aksi halde aşınmış bir lastikle yola çıkmak güvenli olmadığı gibi çeşitli trafik kazalarının oluşmasına yol açabilir.

2.el araba satın almayı düşünüyorsanız Otokocikinciel.com, web sitesinde yer verdiği tüm araçlar için güvenilir ekspertiz raporu sunuyor. Otokocikinciel.com araçların en ince detaylarını fotoğraflıyor, karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulmanızı sağlıyor. Ayrıca Otokocikinciel.com web sitesinde satın almak istediğiniz aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parçası olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz

Otokocikinciel.com’un anında ikinci el araç kredisi, online kapora ve araç rezerve etme olanakları sayesinde hızlı bir şekilde araç sahibi olabilirsiniz.