Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / Soğuk ve Yağışlı Havalarda Sürüş Güvenliği İçin Bilmeniz Gerekenler

Soğuk ve Yağışlı Havalarda Sürüş Güvenliği İçin Bilmeniz Gerekenler

Soğuk ve Yağışlı Havalarda Sürüş Güvenliği İçin Bilmeniz Gerekenler

Yağışlı ve soğuk bir havada aracınızın mükemmel bir yol tutuşu, sizin de kendinize güveninizin olması gerekir. Aracınızın bakımlarını aksatmadığınız ve araba sürme tekniklerini bildiğiniz takdirde kış mevsiminde sevdiklerinizle güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Soğuk ve yağışlı havalarda kaza yapma riskini ve trafik yoğunluğunu düşünerek sürüş güvenliğini önemsemelisiniz. Bunun için araba sürme teknikleri öğrenmeli ve periyodik araç bakımlarını aksatmamalısınız. İklim koşullarına ayak uydurduğunuz takdirde sevdiklerinizde birlikte keyifli yolculuklar yapabilir, kaza yapma ve yolda kalma risklerini minumuma indirebilirsiniz. Islak ve buzlu yollarda aracınızın kaymaması, soğuk havalarda camlarınızın buğulanarak görüş alanınızı daraltmaması, erken kararan hava nedeniyle farlarınızın uzun ömürlü olması için sürüş güvenliğinizi sağlayacak önerilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kış lastiği ve antifriz kullanımının önemi, akü bakımı, araç bakımları, takip mesafesi, direksiyon ve gaz pedalının kontrolü gibi birçok konuda kış yolculuklarınızı güvenli hale getirecek önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden kış lastiği kullanmalısınız?

Soğuk ve yağışlı havalarda aracınızın yol tutuşu için kış lastiği kullanmanızı öneririz. Çünkü kış lastikleri yağmur ve kar yağışı olduğunda, gizli buzlanmada kayma riskini ortadan kaldırır. Yaz lastiklerine göre daha derin dişleri olan kış lastikleri, -7 derecenin altındaki hava sıcaklığında yumuşak kalarak kar, buz ve çamurlu yollara daha iyi tutunur. Üstelik kış lastiklerinin sırtındaki özel desenler karlı zeminlerde araçlara ekstra çekiş de sağlar.

Soğuk ve yağışlı havalarda yola çıkmadan önce lastiklerinizin havasını kontrol edin. Çünkü havası inmiş lastiklerin kayma riski vardır.

Uyarı: Karlı havalarda aracınızda mutlaka kar zinciri bulundurun. Lastikleriniz dört mevsim ya da kış lastiği olsun kar zinciri sayesinde yol tutuşunuz mükemmel olur.

Akünüzü kontrol edin

Soğuk havalarda aracı çalıştırmak fazla enerji gerektirir. Yolda kalmamak için yola çıkmadan önce akünün şarj gücünü kontrol etmeli, eğer eski bir aküye sahipseniz kış bakımında akünüzü değiştirmelisiniz.

Araba sürme teknikleri

Soğuk ve yağışlı havalarda araç kullanacaksanız öncelikle soğukkanlı olmalı ve en doğru araba sürme tekniklerini bilmelisiniz. Islak yollarda aracın kayma riskinin olduğunu düşünerek gaz pedalı ve direksiyon kontrolünü sağlamalısınız. Eğer aracınız kaymaya başladıysa gaz pedalından ayağınızı çekmeli ve direksiyonu kayma yönüne çevirmelisiniz. Bu şekilde aracınız yola tutunmaya başlar ve kayıp çarpma olasılığınız azalır.

Ayrıca;

  • Karlı ve buzlu yollarda gaz, fren ve direksiyonu sert kullanmayın.
  • Yağışlı havalarda fren için uzun mesafe bırakmalısınız. Bunun için ani fren durumuna karşı takip mesafesini uzatın.
  • Kar yağışında yokuş çıkmanız gerekiyorsa büyük vitesi, inmeniz gerekiyorsa küçük vitesi kullanın.
  • Soğuk havalarda görüş açınızı geniş tutmak için antifrizli cam suyu ve buğu önleyici spreylerden kullanın.
  • Yağmur ve kar yağışı olduğunda sileceklerinizi çalıştırın.
  • Su birikintilerinden geçmeyin. Çünkü; birikintiyi oluşturan çukurun derinliğini bilmiyorsunuz.
  • Sisli havalarda sollama yapmayın, sabit bir hızı tercih edin, takip mesafesini uzatın ve sis farı kullanın.
  • Köprü ve viyadükler diğer yollara daha çabuk donar. Soğuk ve yağmurlu bir havada köprü ve viyadüklerde gizli buzlanma olabilmektedir. Bu yolları kullanırken aşırı hız ve sollama yapmayın.

Öneri: Yolda kalma riskine karşı bagajınızda takoz, çekme halatı, kar küreği, yedek silecek lastiği, akü şarj takımı, battaniye, ilk yardım çantası ve el feneri bulundurun.

 

Araç bakımları unutulmamalı

Soğuk ve yağışlı havalarda güvenli bir sürüş yapmak istiyorsanız, araç aksamlarının sorunsuz çalışması gerekir. Profesyonel bir teknik ekibe yaptıracağınız periyodik kış bakımı sayesinde aracınızı mevsim şartlarına uygun hale getirebilirsiniz. Kışlık araç bakımında aracınızın motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, cam suyu, silecekleri, aküsü, fren balataları, bujileri ve iç-dış aydınlatmaları kontrol edilmelidir.

Eğer bu süreçte ikinci el araba satın almayı düşünüyorsanız şanslısınız. Çünkü; Otokocikinciel.com, web sitesinde yer verdiği tüm araçlar için güvenilir ekspertiz raporu sunuyor. Otokocikinciel.com araçların en ince detaylarını fotoğraflıyor, karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulmanızı sağlıyor. Ayrıca Otokocikinciel.com web sitesinde satın almak istediğiniz aracın hasar kaydı, plaka bilgisi, değişen ve boyalı parçası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Otokocikinciel.com’un anında ikinci el araç kredisi, online kapora ve araç rezerve etme olanakları sayesinde hızlı bir şekilde araç sahibi olabilirsiniz.

Otokoç 2. El Blog sayfamızda siz araç sahipleri için faydalı içeriklere yer veriyoruz. İkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, kış öncesi akü bakımının önemi gibi araç sahiplerini ilgilendiren birçok konuda bilgi sahibi olmak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.