Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / Kışın Uzun Yola Çıkmadan Önce Aracınızda Yapmanız Gereken Kontroller

Kışın Uzun Yola Çıkmadan Önce Aracınızda Yapmanız Gereken Kontroller

Kışın Uzun Yola Çıkmadan Önce Aracınızda Yapmanız Gereken Kontroller

Kış mevsiminde uzun yola çıkmanız gerekiyorsa önce kendinize sonra da aracınıza güvenmelisiniz. Aracınızın yetkili serviste kış bakımını yaptırdıktan sonra kendi güvenliğiniz ve trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için yapacağınız bazı kontroller sayesinde güvenli bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz.

Trafikte sadece kendinizi değil, dışarıda akıp giden hayatı da düşünmelisiniz. Unutmayın ki periyodik araç bakımları hem sizin hem de aracınızdaki yolcuların güvenliğinin yanı sıra diğer sürücülerin, yolcuların ve yayaların güvenliği de düşünülerek yapılmaktadır. Özellikle soğuk, kar, yağmur, buzlanma, sis gibi olumsuz hava koşullarının olduğu kış mevsiminde uzun yola çıkmak gibi bir risk alıyorsanız, “ben, aracımın kış bakımını yaptırdım. Yola çıkmadan önce kontrol etmem gereken bir şey yok” dememelisiniz. Çünkü kış mevsiminde yaşanan trafik kazalarının büyük bir kısmı bu dikkatsizliklerden kaynaklanıyor. Bu nedenle yaz ve kış mevsiminde ister kısa ister uzun mesafe olsun, her yolculuğa çıkmadan önce rutin kontrolleri mutlaka yapmak gerekir. Kış şartlarını ve yapacağınız yolculuğun varış noktasındaki iklim koşullarını hesaba katarak aracınızı gözden geçirirseniz, kaza risklerini azaltmış olursunuz.

Yola çıkmadan önce yapılan araç kontrollerinin can güvenliği ve konforlu bir yolculuk yapmak adına önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle kış mevsiminde ticari ya da özel aracınızla yapacağınız yolculuklar öncesinde aşağıdaki 15 maddelik kontrol listesini uygulamanızı öneriyoruz:

 1. Kışın araba sürme teknikleri konusunda kendinize güveniyorsanız yola çıkın. Soğuk ve Yağışlı Havalarda Sürüş Güvenliği İçin Bilmeniz Gerekenler konulu blog yazımızda kış yolculuklarınızı güvenli hale getirecek önemli bilgiler bulabilirsiniz.
 2. Gözle görülür problemlerin olup olmadığını anlamak için aracınızın etrafını kontrol ederek başlayın.
 3. Mutlaka kış lastiği kullanın ama asla lastiklerinize güvenip basınç kontrolü yapmadan yola çıkmayın. Basınç farkı varsa, en yakın benzin istasyonunda ya da yetkili serviste lastiklerinizin standart değerlerini ayarlayabilirsiniz.
 4. Aracınızın far ve sinyallerini kontrol edin. Çünkü kışın yanmayan, sağlıklı aydınlatmayan farlar, görüş açınızı zorlaştırır, sizin ve diğer sürücülerin sürüş güvenliğini tehlikeye atar. İyi aydınlatmayan farlar, trafik cezası ile karşılaşmanıza da neden olabilir. Yola çıkmadan önce ve yolculuk sırasında vereceğiniz molalarda far temizliği yapabilirsiniz.
 5. Kışın yapılan uzun yolculuklarda sık sık hava değişimleriyle karşılaşırsınız. Ani hava değişimleri ise sis demektir. Sis farlarının çalıştığından emin olun.
 6. Sürüş güvenliği için sileceklerin iyi durumda olması gerekir. Yola çıkmadan önce silecek kontrolü yaparak su birikintilerini temizleyip temizleyemediğini kontrol edin. Gerekirse yedek silecek lastiği ile yenileme yapın.
 7. Su haznesinde antifrizli cam suyu kullanın. Antifriz sayesinde haznedeki su donmayacak ve buna bağlı motor arızalarını önlemiş olacaksınız.
 8. Kışın yapacağınız yolculukta aracınızda en çok kaloriferi kullanacaksınız. Klimanın ısıtıp ısıtmadığını kontrol etmeden yola çıkmayın.
 9. Motor yağı haznesindeki yağ miktarını kontrol edin. Azalma varsa takviye, kirlendiğini düşünüyorsanız yağ filtresi ve yağ değişimi yapın.
 10. Aracınızın ateşleme sistemindeki buji ve buji kablolarını kontrol edin. Araç çekişinde ve yakıt tasarrufunda önemli bir payı olan bu parçalar eskimişse değiştirin.
 11. Kışın uzun yolculukta klimayı, farları her zamankinden daha çok kullanacaksınız. Belki de yolda kalacak ve uzun uzun klima çalıştırmanız gerekecek. Bu durumda güçlü ve yeni bir akünüzün olması gerekir. Eğer akünün değişme zamanı geldiyse ve aracınızda akü arızasına bağlı sorunlar yaşıyorsanız aküyü değiştirmeden yola çıkmayın.
 12. Aracınızda kar zinciri, buz kırıcı, buğu önleyici sprey, çekme halatı, takoz, kriko, reflektör, akü takviye kablosu, fosforlu yelek, ilk yardım çantası, battaniye ve yedek kalın giysiler bulundurun. Bunları, hem sizin hem de yolda kalabilecek diğer sürücülerin ihtiyaçları olarak düşünebilirsiniz.
 13. Yedek lastiği kontrol edin. Yedek lastiğin de kış koşullarına dayanıklı bir lastik olması gerektiğini unutmayın.
 14. Aracınızın hararet ve yakıt göstergelerini kontrol edin. Eğer göstergeler doğru sonuçları göstermiyorsa teknik servisten yardım alın.
 15. Emniyet kemerlerinin sağlam ve çalışır olduklarından emin olun.

Kışın uzun yola çıkmadan önce bu kontrollerin alışkanlık haline gelmesi aracın ikinci el değerinin korunmasını da sağlar. Özellikle kış mevsiminde ticari ya da özel aracınızla yapacağınız yolculuklar öncesinde dinlenin ve iyi uyuyun. 4 saatten fazla araç kullanmayın ve kısa molalar verin.

Kışın uzun yola çıkmak için güvenebileceğiniz bir motor donanımına sahip 2. el araç satın almak istiyorsanız Otokocikinciel.com, web sitesinde güvenilir, ekspertiz raporuna sahip ikinci el araçlar bulabilirsiniz. Araçların en ince detaylarını fotoğraflayan Otokocikinciel.com’da karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulabilir, aracın plaka bilgisi, değişen ve boyalı parçası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İkinci el araç kredisi, araç online rezervasyonu avantajları bulunan Otokocikinciel.com’da tahmin ettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde araç sahibi olabilirsiniz.

Otokoç 2. El Blog sayfamızda; soğuk ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği için bilmeniz gerekenler, ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, kış öncesi akü bakımının önemi gibi siz araç sahipleri için faydalı içerikler bulabilirsiniz.