Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / İkinci El Araçların Kaporta Hasarı Alıp Almadığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci El Araçların Kaporta Hasarı Alıp Almadığı Nasıl Anlaşılır?

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın kaportasını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda en doğru kararı vermenizi sağlayacak tüyoları bulacaksınız.

Daha önceki blog yazılarımızda 2. el araç satın almaya karar vermenin hazine avına çıkmak gibi olduğundan söz etmiştik.  İkinci el araç satın almak isteyenler, sevdikleriyle güvenle seyahat edebilecekleri bir araca sahip olmak ister ve ihtiyaçlarına en uygun aracı bulduklarında ilk olarak “araçta değişen parça var mı?” sorusunu sorarlar. Çünkü aracın değişen parçaları, göçük düzeltme işlemleri geçmişe ışık tutar ve bu sayedearacın hafif hasar mı yoksa ağır hasar mı aldığı tahmin edilebilir.

Günümüzde güvenilir olmayan satıcılardan hiç kaza kaydı olmadığı taahhüdüyle araç satın alan, ancak aracın pert kaydı ile karşılaşan sürücülerin sayısı hiç de az değildir. Çünkü teknoloji sayesinde takla atan bir araç, birkaç basit dokunuşla yenisi ile kıyaslanamayacak görüntüye ulaşabilmektedir. Ancak masraflar çıkmaya başladığında, bu görüntünün altında kabarık bir hasar kayıt listesi olduğu kısa sürede anlaşılmaktadır.

 

Peki, mükemmel bir kamuflajın altında, satın almak istediğiniz ikinci el arabanın kaporta hasarı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

 

  • Aracın etrafında gezin ve pas, çürük, boya hatası görmeye çalışın.
  • Kaportada olası ton farkları olup, olmadığını inceleyin.
  • Aracın iki yanına 2 metre mesafeden bakın. Aracın kaportası uçtan uca düz bir hat izlemeli. Oysa hasarlı bir kaportada yansımalar düzgün değildir.
  • Kapı ve çamurluklar arasındaki mesafeler eşit olmalıdır.
  • Cam kenarları, dış kapı açma kolları ve kilitlerinde, nikelaj kaplamalarda boya kalıntıları var mı bakın.
  • Aracın içindeki cam ve kapı kenarlarında, elektrik tesisatının geçtiği yerlerde boya izlerine bakın.
  • Marşpiyeller altında pas izleri arayın.
  • Kaputu açıp, bağlantılarda, cıvata kenarlarında boya sıyrılması var mı bakın.
  • Eğer araçta mükemmel bir kaporta varsa aracın lastiklerine ve süspansiyonuna bakın. Lastiklerin aynı aşınmayı göstermesi ve tek marka olması, aracı farklı noktalardan salladığınızda eşit dengeyi göstermesi, aracın karşıdan bakıldığında yatık durmaması ana kriterleriniz olmalı.

Kötü niyetli satıcılar araçları makyajladıktan sonra genellikle araç süspansiyon sistemini gözden kaçırır ve dikkatli bir inceleme, aracın ciddi kaporta hasarları aldığını gösterebilir.

Satın almak istediğiniz aracın kaportasını incelerken yukarıdaki kontrolleri yaptığınızda, satıcıya gözlemlediğiniz noktalarda sorular sorun. Eğer satıcı, aracın kazasız olduğunu söylüyorsa eksper raporu istemeden o aracı satın almayın. Bu noktada güvenilir kişilerden araç satın almak çok önemlidir. Otokocikinciel.com sizin için bu belirsizlikleri ortadan kaldırıyor ve web sitesinde araçların en ince detaylarını 3 boyutlu olarak inceleme olanağı sunuyor. Otokocikinciel.com’da ikinci el araba fotoğraflarına yakından bakabilir, kaporta ve boya ekspertizi yapıldığı için dış görünümlerinde mevcut olan değişen parça, boyalı parça ve lokal boyalarını da detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

İkinci El Araçlarda Yapılması Gereken Kontroller blog yazımızda bu konuda hayatınızı kolaylaştıracak faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

En önemlisi “kalite”

İkinci el araçlarda hafif kazalar, sürtmeler nedeniyle çizilme ya da kaporta parçalarında hasar oluşması çok normaldir. Boya değişimleri aracın daha önceki sahiplerinin özenli davrandığını da gösterir. Çünkü göçükler ve çizikler pasta - boya yapılmadığında zamanla pas olabilmektedir. Bu durumunda araç boyama işleminin kaliteli bir şekilde yapılması önemlidir.

Eğer ikinci el araba satın almayı düşünüyorsanız, web sitesinde güvenilir ekspertiz raporuna sahip araçlara yer veren Otokocikinciel.com web sitesinden ihtiyacınıza en uygun aracı hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Otokocikinciel.com sitesindeki ikinci el araçların en ince detaylarını fotoğraflıyor, karşılaştırma özelliğini kullanarak en uygun aracı bulmanızı sağlıyor. Otokocikinciel.com web sitesinden satın almak istediğiniz aracın hasar kaydı, plaka bilgisi detaylarını da öğrenebiliyorsunuz.

Otokocikinciel.com web sitesinden online satın alma sürecine özel avantajlı fiyatlarla bir kapora karşılığında aracınızı rezerve edebilirsiniz. Böylece kalan ödemenizi ister kredi, isterseniz havale/eft olarak veya showroomda gerçekleştirebilirsiniz. Otokocikinciel.com’da ayrıca size sunulan anında ikinci el araç kredisi, online kapora ve araç rezerve etme olanaklarına da sahip olduğunuzu unutmayın.

Araç kış bakımının püf noktaları, soğuk ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği sağlamanın yolları, uzun yol öncesi yapılması gereken kontroller, akü bakımı nasıl yapılır? gibi aracınızla ilgili birçok konuda bilgi sahibi olmak için Otokoç 2. El Blog içeriklerini takip etmeye devam edin.