Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / Gece Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli ve Ne Önlemler Alınmalı?

Gece Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli ve Ne Önlemler Alınmalı?

Gece Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Geceleri araç kullanmanın özellikle de uzun yolda gündüze göre daha zor ve riskli olduğunuz söyleyebiliriz. Kimi sürücü mecbur kalmadıkça gece araba kullanmayı tercih etmezken kimi sürücüler de yolların daha boş ve sakin olması sebebi ile gece sürüşünü tercih ediyor. Ancak gece araç kullanırken etrafı yeterince net görememenin yanı sıra çevredeki araçların şoförün gözünü alan farları rahat bir sürüş alanı sağlamıyor. Bu durum rahatsız ediciliği kadar tehlikeli bir yolculuğun sinyallerini de veriyor. Hatta araştırmalara göre geceleri gündüze nazaran üç katı daha fazla kaza gerçekleştiği biliniyor.

Gece Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli ve Ne Önlemler Alınmalı?

 

 • Günün yerini geceye bırakmaya başladığı anlarda yani erken alacakaranlık saatlerinde farlarınızı açmanız yoldaki diğer sürücülerin aracınızı fark etmelerini ve aracınızı görmelerini kolaylaştırır.

   

 • Karanlıkta, diğer araçların hızlarını anlamak ve onlarla aranızdaki mesafeyi korumak daha zor olacağından gece araç kullanırken hızınızı azaltmaya ve takip mesafesini arttırmaya önem verin. Fren yaptığınızda, ön farlarınızın aydınlattığı alanda durabilecek hızda olmalısınız.

   

 • Yorgun veya uykuluysanız gece direksiyon başına geçmekten uzak durun. Yorgun kişiler gece araba sürmekte zorlanabilir, konsantrasyon kaybı yaşayabilir. Bu durumda mümkünse yolculuğa çıkma saatinizi erteleyin, erteleyemiyorsunuz sürüş esnasında mutlaka kısa molalar verin. Yolda seyir halinde iken uykunuz gelirse mutlaka uygun bir yere aracınızı park ederek istirahat edin.

   

 • Aracınızın far ayarları dengesiz veya olması gerekenden düşük olabilir. Bu durumda hem kendi görüş alanınız net olmaz hem de karşı yönden gelen diğer şoförleri rahatsız ederek görüşünü engelleyebilirsiniz. Özellikle karanlıkta aracınızı daha rahat kullanabilmek için farlarınızı doğru bir şekilde ayarlayın. Ayrıca önünüzdeki araç sürücüsünün görüşünü engellememek açısından uzun farlarınızın açık olmadığından emin olun.
 • Far ayarlarınızı doğru yaptığınız halde kimi zaman yeterince iyi aydınlatma olmadığını düşünebilirsiniz. Bu, yoldaki kirin, tozun farlarınıza yapışmasından kaynaklıdır. Bu nedenle ara ara farlarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin.
 • Özellikle bazı sıfır veya ikinci el arabalarda LED veya Xenon farlar bulunmaktadır. Bu farlar, halojen lambadan çok daha yüksek kalitede olması sebebi ile daha iyi bir ışık ve görüş alanı sağlar.

   

 • Kirli aynalar arkadan gelen aracın ışığını daha çok yansıtacaktır. Bu nedenle aynaların temizliğine önem vermeniz gerekir. Ön camın iç yüzeyine, iç camlara ve aynalara elinizle dokunmamaya özen gösterin, mikro fiber bez kullanarak temizliğini yapın.

   

 • Araba kullanırken gösterge panelinin ışıklarını düşük seviyede tutmaya özen gösterin. Çünkü yüksek düzeyde bir ışık ileriyi rahat görmenize engel olacaktır.

   

 • Sisli havalarda sis lambaları ile aracın önünün aydınlatılması hem karşı yönden gelen aracın sizi fark etmesi için de hem de kendi görüş açınızın net olması açısından önemlidir.
 • Arkanızdaki aracın uzun farları açıksa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa dikiz aynasının yönünü değiştirerek ışığın görüşünüzü etkilemesini önleyebilirsiniz.
 • Aracınızda arıza ya da başka bir problem meydana gelirse aracınızı mümkün olduğunca yol kenarına çekmeye çalışın ve acil durum ışıklarını yakın. Arabanızdan belli bir mesafe öteye olacak şekilde önüne ve arkasına da reflektörleri yerleştirin.
 • Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü temiz tutun. Camlarda oluşabilecek kirliliğin yanına gözlüğünüzdeki kirliliğin eklenmesi görüş kabiliyetinizi azaltacaktır.
 • Karşınıza ne çıkacağı belli olmayacağı için özellikle gece yol boş diye düşünüp hızını artırmayın. Ormanlık alan ve dağ yolundan giderken karşınıza bir hayvan çıkabileceğini düşünerek dikkatli olun.
 • Güvenliğiniz için yol boyunca emniyet kemerinizin takılı olduğundan emin olun.
   

  Güvenli sürüş teknikleri, soğuk ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği, i̇kinci el araçlarda yapılması gereken en önemli kontroller, seyahat etmeyi sevenlerin otomobillerde en çok aradığı özellikler gibi birçok konuda bilgi sahibi olmak için Otokoç 2. El blog içeriklerini takip etmeye devam edin.