Otokoç 2. El

Otoblog / Faydalı Bilgiler / Aracınız Yaz Aylarına Hazır Mı?

Aracınız Yaz Aylarına Hazır Mı?

Aracınız Yaz Aylarına Hazır Mı?

Kış mevsiminden yaz mevsimine girerken yaptıracağımız gerekli bakımlar, aracın yıpranmasını engelleyeceği gibi çok daha güvenli bir sürüş ve keyifli bir yolculuk geçirilmesini sağlayacaktır.

Kışın yağmur, çamur, kar, buzlanma gibi zorlu mevsim koşullarından etkilenen araçlar bu süreçte daha çok yıpranabilir ve yaz aylarına girerken bakıma ihtiyaç duyarlar. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte özellikle tatil planları yapanlar, yola kendi aracı veya satın alacakları yeni bir ikinci el araba  ile çıkmayı planlayanlar güvenli bir seyahat için araçlarını mutlaka uzun yola hazırlamalı. Araç sahipleri yola çıkmadan önce motor bakımları, yağ kontrolleri, filtre değişimleri, lastik kontrolleri gibi aracın ihtiyaç duyulabileceği bakımları yaptırarak çok daha rahat ve sorunsuz bir yolculuk için önlem alabilir.

Otomobilinizi yaza hazırlamak için yaptırmanız gereken bakımlar neler? İşte sizi birkaç önemli bilgi.

Lastiklerin Kontrolü ve Değişimi

Kış aylarının soğuk geçmesi, yağmur ve kar yağışı nedeniyle aracınızın lastikleri yıpranmış olabilir. Ayrıca sıcak yaz aylarında bazı lastikler sıcağa dayanıklı olmadığı için çatlaması, düzgün olmayan yollarda lastiğin normale oranla çok daha aşınması da söz konusu.  Yazın asfalt yollarda ve özellikle uzun seyahatler sırasında yollarda araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığının yükselmesi ile lastiklerde aşınma ve sorunlar görülebilir. Bu nedenle lastikler yaza girerken kontrolden geçirilmeli, lastikler eskiyse yaz lastiği ile değiştirilmeden uzun yola çıkılmamalı. Ayrıca yedek lastikler de kontrol edilmeli.

Kış lastiklerini halen değiştirmemiş olanlar bir an önce lastiklerini yaz lastikleri ile değiştirmeli. Yüksek sıcaklıklarda kullanılan kış lastikleri, yaz lastikleri gibi performans göstermez ve aşınması da hızlı olacağı için kullanım ömrü de azalır.

Lastikler ile ilgili kontrol edilmesi gerekenlerden biri de basınçlarıdır. 8.000 / 10.000 km’de bir ön ve arka lastiklerin yerlerini değiştirmeli, değişim zamanı geldiyse özellikle uzun yola çıkmadan önce değişim yapılmalı. Lastiklerin diş derinliklerine de bakılmalı, bu derinlik 3 milimetrenin altına düşmemelidir. Uzun yol sırasında ailece bir seyahat söz konusu ise araçlar daha yüklü olacağından dolayı lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir.

Fren Sistemi Kontrolü ve Bakımı

Bir aracın en önemli kısımlarından biri sayılan fren sistemine önem verilmeli ve yaz bakımı sırasında frenlerin ve balataların kontrolü yaptırılmalı. Ayarsız frenler, lastiklerde hızlı aşınmalara neden olacaktır. Fren hidroliğinin seviyesinin de minimum ile maksimum arasında olması gerekmektedir. 

Rot-Balans Ayarı

Yaz ayları süresince tatillere çıkış arttığı için daha çok uzun yolculuk yapılmaktadır. Uzun yollarda hız kurallarına dikkat edilmek suretiyle araçlar yüksek hızda kullanılabiliyor. Bu sırada direksiyonda titreme ve arabada sağa veya sola çekme durumunun görülmesi söz konusu olabilir. Direksiyon hakimiyetini sağlayabilmek uzun yolda çok daha önem kazanmaktadır. Bu nedenle rot-balans ayarları yaz bakımı sırasında ve seyahate araçla çıkılmadan önce mutlaka yaptırılmalı.

Filtre Değişimlerinin Yapılması

Filtrelere sadece yaz ya da kış mevsiminde değil araç performansını etkilemesi nedeniyle her daim bakılmalı ve gerekli durumda filtreler yenilenmelidir. Yaz aylarında artan hava sıcaklığı nedeniyle motor soğumaya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Hava filtresi temizliği oldukça önemli çünkü kirli ve tıkanmış filtre nedeniyle motora temiz hava gitmediğinden motorda arıza görülebilir. Ayrıca kirli ve tıkanmış filtre yakıt tüketimini yüzde 15 oranında arttıracaktır. Bu nedenle hem kış mevsimine hem de yaz mevsimine geçerken hava filtresinin değişmesi gerekir.

Klima

Yaz aylarında sıcakların bunaltması ve araç içlerinin daha çok ısınması nedeniyle, araçlardaki klimalar kullanılıyor. Bu nedenle yaza girerken en önemli şey klimanızı kontrol ettirmeniz olacak. Klimanın sorun çıkarmaması açısından bakımı yapılmalı ve düzgün bir şekilde çalışması sağlanmalı. Kış aylarında kullanmadığınız klimanız egzos gazlarından, hava kirliliğinden ve kirlenen polen filtresi nedeniyle verimli çalışmayabilir. Bu nedenle yaz ayına girerken polen filtresinin kontrol edilmesi ve de gerekiyorsa değişmesi gerekmektedir.

Akü Bakımı ve Kontrolü

Uzun yaz seyahatlerine çıkmadan önce seyahat sırasında sorun yaşamamak adına mutlaka bakımı yapılması gerekenlerden biri de akü olmalı. Akü bakımını aracınıza yaz bakımı yaptırırken yaptırabilirsiniz. Aracınızın aküsünü siz elden geçirecekseniz, akü sıvısı asitli olduğu ve cildinize zarar verebileceği için yanmaya karşı özel eldiven ve gözlük kullanmalısınız.  Tel bir fırça ile kutupları ve kablo başlarını fırçalayabilir, tüm yüzeyi temizleyebilir, akü kapakları açılabiliyorsa içindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir eğer seviyede eksiklik varsa saf su ekleyebilirsiniz. Uzun yola çıkmadan önce akünün bir sorunu olmadığına eminn olmalısınız. 

Yağ Değişimleri ve Sıvı Kontrolleri

Hidrolik direksiyon yağı, fren hidroliği, soğutma suyu ve şanzıman yağının miktarları kontrol edilmeli ve eksiklik görülürse tamamlanmalıdır. Yağ çubuğu ile motor yağının seviyesi kontrol edilmeli, yetersizse yağ eklenmeli, motor yağının değişim zamanı geldiyse ya da değişim zamanı yaklaştıysa ihmal edilmemelidir.

Sileceklerin Bakımı ve Kontrolü

Yazın yağış olsun veya olmasın sıcak ve tozlu hava nedeniyle camlarınızı temizlemeniz gerekecektir. Bu nedenle silecekler kontrol edilmeli ve eğer eskimiş ise görüş açısı ve sürüş güvenliği açısından yenilenmeli, cam suyunun çalıştığından emin olunmalı, cam suyu bittiğinde hemen eklenmelidir.

Radyatör

Radyatör aracın en önemli parçalarından birisidir. Her ne kadar iki yılda bir komple suyunun değiştirilmesi gerekiyorsa da,  her yaz başlangıcında mutlaka bakımdan geçmesinde fayda vardır.

Yaz aylarında seyahatlerin daha çok arttığı göz önünde bulundurularak, araçlara yaz bakımının yaptırılması ihmal edilmemeli. Bakımın yanı sıra seyahat öncesinde bazı önlemlerin alınması ise çok daha keyifli ve güvenli bir yolculuk geçirmenizde etkili olacaktır.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

  1. Tatil öncesi yola çıkmadan önce trafik sigortası mutlaka kontrol edilmeli. Eğer yenileme dönemiyse, trafik sigortası yaptırılmadan yola çıkılmamalı. Bilindiği üzere trafik sigortası yapılması zorunlu bir sigorta ve yenilenme süreci geldiğinde aksatılmadan yapılması gerekli. 
  2. Uzun yol için hazırlıklar yapılırken kontrol edilmesi gerekenlerden biri de aracın mevcut bir kaskosu varsa kaskonun süresidir. Yenilenme süresi geldiyse ihmal edilmeden hemen yeniletilmelidir.
  3. Acil durumlar için aracınızda küçük bir tamir çantası, taşınabilir lamba, yedek ampul ve fener bulundurun,  ilk yardım çantasını kontrol ederek eksikler varsa tamamlayın. Yangın söndürme tüpünün de son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Ayrıca silecek suyu ve gerekebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ufak bir motor yağı da aracınızda bulundurabilirsiniz.
  4. Kriko ve bijon anahtarlarının sağlamlığını yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edin, çalışır durumda olduğuna emin olun.
  5. Farlarınızın ayarını seyahate çıkmadan önce kontrol edin, sorun varsa ayarlayın ya da ayarlattırın. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce mutlaka lambalarınızı iyice silerek temizleyin ki; yolculuk süresince sağlam bir görüş açısı sağlasın.
  6. Cam sileceklerinizi ve camlarınızı temizlemeden yola çıkmayın. Silecekleriniz eğer iyi silmezse, sürüş sırasında görüş açınızı azaltacak ve sizi tehlikeye sokabilecektir. Ayrıca silecek suyunuzun seviyesini de yola çıkmadan mutlaka kontrol edin. Her ihtimale karşılık bagajınızda yedek su bulundurmanızda fayda var.