Otokoç 2. El

Otoblog / 2.El Otomobil / İkinci El Araç Kredisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İkinci El Araç Kredisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İkinci El Araç Kredisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İkinci el araç almak isteyen kişilere birçok banka kredi hizmeti vermektedir. Bu hizmet taşıt kredisi olarak geçer. Bankaların farklı faiz oranları ve araçlara göre kredi verme imkânı bulunmaktadır. Bu nedenle kişiler detaylı banka araştırması yaparak kredi almalıdır. Bir diğer önemli konu ise bankalar araç yaşına göre kredi tanımlamaktadır. Bu da bankadan bankaya değişim gösterir. Araç yaşı 5 ise rahatlıkla kredi alabilme imkânınız vardır. Daha yüksek yaşa sahip araçlara da kredi imkânı bulunur fakat bunun için araştırma yapmak son derece önemlidir.

Bir diğer önemli husus ise kişiler alacakları ikinci el aracı yetkili bir servise götürerek ekspertiz raporu almalıdır. Ekspertiz raporu sayesinde araçta bulunan hasarlar kolayca tespit edilir. Bu da aracın hasar tespiti için önemli aşamalardan biridir.

İkinci el araç için kredi almak isteyen kişinin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri ise kişide cezai işlem bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra araca ait temiz kâğıdı da talep ederek aracın eski sahibine ait her türlü vergi borcu, trafik cezası, OGS cezası gibi cezalar incelenmelidir.

Kredi almak için son aşama ise alıcı ve satıcı arasında olan sözleşmenin kesinlikle noter onaylı olması gerekir. Noterin satışı onaylaması ve ruhsatın sorunsuz olarak bankaya ulaştırılması da kredi alma açısından önemlidir.

Kredi ile Alınan Araçların Rehini

Kredi çıkan ve araç sahibi olan kişilerin bilmesi gereken en önemli etkenlerden biri de taşıt kredisi ile alınan araçların kredi ödeme süresince bankaya ait olmasıdır. Bu duruma araç rehin denilir. Bankalar güvence olarak aracın vade süresi boyunca rehin olarak tutar. Olası durumlarda kredi borcunu ödeyemez veya taşıt kredisi başkasına devredilmez ise banka tarafından araç satılamaz.

Son aşama ise kredi başvurunda bulunmadan önce taşıt kredisi almak isteyen kişilerin bazı ekstra masraflar ödemesi gerektiğini de bilmelidir. Bankaya başvurarak dosya masrafı gibi ücretler de kredi almak isteyen kişilerden alınmaktadır. Bu ücret ise toplam kredi tutarının 1000/5’ine tekabül eder. Bunun yanı sıra bankaların çoğu da aracın kasko yapılmasını zorunlu tutar.